Esna Teemaja

Esna Teemaja – ootame Sind külla!

-Esna Teemaja valmis lõplikult 1920 aastal. Majasse asus tegutsema veskilistele mõeldud teemaja, kus sai keha kinnitada, pakuti ka kesvamärjukest. Ülemisel korrusel olid külaliskorterid, kus sai vajadusel ööbida, kui teekonna jätkamine järgmisel päeval mõistlikum tundus. Teemaja omaniku Artur Mõistliku järgi kutsuti hoonet ka Mõistliku majaks. Majas tegutses veel 1930. aastate lõpul juuksur, pudupood ja pagariäri. Maja tagaõuel asuvas tallis said teelised oma hobuseid sööta, hooldada ja hoida. Vajadusel sai ka vankrite pisivigu putitada.
Teemaja likvideeriti 1960. aastal ja ehitati nõukogude võimu poolt ümber kortermajaks.

-Esna Teemaja MTÜ loomise üks põhjuseid oli soov taastada ajalooline hoone oma endises hiilguses ja pakkuda võimaluste avanedes järk-järgult Kareda vallas erinevaid kogukonnateenuseid. Ehitustööde esimene etapp käivitus veebruaris 2015, mille käigus taastatakse maja parempoolne tiib. Rekonstrueerimistööd on olnud väga keerukad, kulukad ja aeganõudvad kuna maja oli saanud suuri niiskuskahjustusi katuse kehva seisukorra pärast. Paljud kandvad talad ja sarikad olid kõdunenud ning vajasid väljavahetamist. Maja põrandad, olid aastate jooksul tekkinud vajumisest viltused. Ka seinad ja laed vajasid soojustamist, loodimist ja uute katete paigaldamist, välja vahetati 13 akent. Hoone tiib sai uue elektrisüsteemi ja kaasaegse veevärgi. Enne rekonstrueerimistööde algust oli vaja maja seest puhtaks teha, mis osutus samuti mitmeid kordi keerukamas ja kulukamaks kui oli planeeritud. Kuna ei olnud säilinud hoone algset plaani, siis sai eemaldatud ruumide seinakatted palkseinteni. Avanesid kunagised akna- ja uksekohad, selgusid hilisemate ümberehituste käigus lisatud vaheseinad ja trepid. Avastamisrõõmu oli palju!
Sisust kahjuks suurt midagi taastada ei õnnestunud, sest 60-ndel ümberehitustööde käigus oli maja ruumijaotust juba nii palju muudetud ja originaali hävitatud. Välja tulid lõhkuda ka vanad korstnajalad ja ahjud- pliidid.

-Esimeses rekonstrueerimistööde valmis maja parempoolsesse tiiba saun,sansõlmed, kinosaal ja arvutiruum, suur köök ja kontoripinnad. Kinosaalis on 3,5m diagonaaliga ekraan ja 7.1 surround heli kinoelamuse nautimiseks. Infot kinoseansside toimumise kohta hakkame avaldama facebookis ja kohalikes meediates. Huvi korral alustame suveõhtutel välikinoga. Kinosaali on tulevikus võimalik kasutada ka teisteks üritusteks (koosolekud, ringid, seltsitoad, loengud, koolitused jne.)

-Edasisteks halduskulude katmiseks ja rekonstrueerimistööde finatseerimisteks hakkame korraldama erinevaid üritusi. Kaasates aktiivseid kogukonnaliikmeid, hakkame pakkuma kogukonna ootustele vajalikke teenuseid. Lisaks pakume inventari renditeenust. Rentida saab „pop-up“ telke, välitoitlustusinventari, välimööblit, helitehnikat, koos lisateenustega, videoesitlustehnikat jne.
Esna Teemaja saab ühel või teisel moel avatud olema kõikidele Kareda valla elanikele.
Kogu teemaja taastamine võtab aega aastaid ja on väga keerukas protsess. Samas jälle, on algus juba tehtud ja esimesed tulemused on käegakatsutavad.

-Esimeseks suuremaks koostööpartneriks on Türi-Tamsalu Matkatee MTÜ, mis pakub loodusmatkamist jalgratastel mööda vana Türi-Tamsalu raudteetammi. Esna Teemaja on tulevikus matkajatele mõnusaks vahepeatuseks, kus puhata ja keha kinnitada. Väljatöötamisel on paketid erinevatele huvigruppidele. Potentsiaalis avab Türi-Tamsalu Matkatee MTÜ tulevikus Türile ja Tamsallu suuremad rattalaenutused. Ka Esna külasse tuleb väiksemat sorti jalgrataste laenutamise punkt. Esna teemaja on kujunemas matkatee tegevust koordineerivaks keskuseks, mida toetab ka Esna küla keskne asukoht matkatee suhtes.

-Koostöös Türi Tamsalu Matkateega korraldame matkateel 3-nda jalgrattamatka, mis toimub 16.augustil. Kogu ürituse info on üleval kodulehel: www.matkatee.ee

-Kuna me asume Kareda-Esna miljööalal, siis oleme tihedas koostöös ajaloolises Kareda külas tegutseva MTÜ-ga Karessen, kes toimetab Esna wallamajas. Sünergiat lisab ka koostöö Roosna-Alliku vallas toimetava ühinguga MTÜ Equilibre.

Ootame erinevaid ettepankuid ja ideid, kuidas Esna Teemaja saaks olla tulevikus veelgi kasulikum kogukonnale!

Liituge meie lehega Facebookis!

Esna Teemaja MTÜ juhatuse liige
Andres Vink
+372 55 43 989
esnateemaja@online.ee

esnateemaja